HISTORIA KARPIA Z OKSY
Karp oksyński, wywodzący się z rasy karpia galicyjskiego, powstał w drodze wieloletniej selekcji i krzyżowania miejscowej odmiany karpia z rybami linii węgierskiej i francuskiej, zapoczątkowanej już w roku 1973 pod nadzorem Samodzielnej Pracowni Biologii Ryb i Środowiska Wodnego w Zatorze, a kontynuowanej przez Gospodarstwo „Lasochów”. Wyhodowane tą drogą mieszańce charakteryzują się dobrymi przyrostami i wysoką odpornością na ujemne czynniki środowiskowe.
Po spełnieniu skomplikowanej procedury dnia 17.11.2009 r. Karp z Oksy został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Karpie z Oksy posiadają certyfikat zgodności z systemem zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodnie z normą PN-EN ISO 22000:2018 oraz Znak Jakość Tradycja.
Nazwa „Karp z Oksy”, podobnie jak firmujące go logo chronione są zastrzeżonym znakiem towarowym ®, zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.
CHARAKTERYSTYKA KARPIA Z OKSY
Wygląd: Karp z Oksy to ryba o prawidłowej, zwartej i kształtnej budowie ciała. Cechuje ją mała głowa i dobre wygrzbiecenie. Przekrój ciała jest eliptyczny, z widoczną zwartą masą mięśniową. Ułuszczenie typu lustrzeń siodełkowy, lampasowy (zwarta linia łusek na linii bocznej ciała, zwana lampasem, oraz rząd łusek pod linią grzbietu).
Barwa ciała: Brunatno-zielona w partii grzbietowej, w okolicach podbrzusza przechodząca w oliwkowożółtą
Masa ciała: od 1100 g do 1800 g
Smak i zapach: Mięso soczyste, delikatne, po właściwym „wypłukaniu” pozbawione posmaku mułu