HISTORIA KARPIA Z OKSY

Karp oksyński, wywodzący się z rasy karpia galicyjskiego, powstał w drodze wieloletniej selekcji i krzyżowania miejscowej odmiany karpia z rybami linii węgierskiej i francuskiej, zapoczątkowanej już w roku 1973 pod nadzorem Samodzielnej Pracowni Biologii Ryb i Środowiska Wodnego w Zatorze, a kontynuowanej przez Gospodarstwo „Lasochów”. Wyhodowane tą drogą mieszańce charakteryzują się dobrymi przyrostami i wysoką odpornością na ujemne czynniki środowiskowe.

Po spełnieniu skomplikowanej procedury dnia 17.11.2009r. Karp z Oksy został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Karpie z Oksy posiadają certyfikat zgodności z systemem zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodnie z normą PN-EN ISO 22000 : 2006 oraz Znak Jakość Tradycja.

Nazwa „Karp z Oksy”, podobnie jak firmujące go logo chronione są zastrzeżonym znakiem towarowym ®, zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.

CHARAKTERYSTYKA KARPIA Z OKSY

Wygląd: Karp z Oksy to ryba o prawidłowej, zwartej i kształtnej budowie ciała. Cechuje ją mała głowa i dobre wygrzbiecenie. Przekrój ciała jest eliptyczny, z widoczną zwartą masą mięśniową. Ułuszczenie typu lustrzeń siodełkowy, lampasowy (zwarta linia łusek na linii bocznej ciała, zwana lampasem, oraz rząd łusek pod linią grzbietu).

Barwa ciała: Brunatno-zielona w partii grzbietowej, w okolicach podbrzusza przechodząca w oliwkowożółtą

Masa ciała: od 1100 g do 1800 g

Smak i zapach: Mięso soczyste, delikatne, po właściwym „wypłukaniu” pozbawione posmaku mułu
Copyright © Gospodarstwo Lasochów (2013-2018)